Okolí

Okolí

Některé z nejbližších zajímavých míst naleznete na webových stránkách města Slatiňany.

Zámek Slatiňany

– renesanční zámek vzniklý přestavbou tvrze na konci 16. století, upraven koncem 18. století a v 19. století novogoticky přestavěn a rozšířen. Zámek Slatiňany a jeho okolí jsou dlouhodobě spjaty s chovem koní. Přímo na zámku dnes můžete navštívit hippologické muzeum. V anglickém zámeckém parku najdete nejen vzácné dřeviny ale i výběh koně převalského. Pro milovníky koní se dále nabízí okolní hřebčíny, ohrady s koňmi a možnost projížďky se spřežením. Se zámkem těsně sousedí gotický kostel sv. Martina ze 14. století a v blízkém okolí můžete navštívit i romantické stavby Švýcárna a miniaturu středověkého hradu Kočičí hrádek.

Zámek je od mlýna Skály dostupný i pěšky nebo na kole cestou okolo řeky Chrudimky cca 2 km.

Město Chrudim

– starobylé město založené kolem roku 1260. V městké památkové zóně jsou četné pozdně gotické domy, nejvíce Vás však možná zaujme Mydlářovský dům s arkádami a dvojvěžím v podobě minaretu v němž je zřízeno muzeu loutnařských kultur. K dalším zajímavým stavbám ve městě patří původně gotický kostel Nanebevzetí P. Marie, radnice, morový sloup, kašna a další památky.

Město se nachází cca 6 km od mlýna Skály.

Veselý Kopec

– skanzen lidových staveb a řemesel Vysočina zahrnuje skupinu původních i přenesených staveb dokládající lidové stavitelství a vybavení domácností Českomoravské vrchoviny. Prohlídka s průvodcem trvá asi 90 minut. V okolních vesnicích Dřevníkov, Možděnice, Svobodné Hamry a dalších jsou k vidění i některé technické stavby našich předků.

Kostel Kočí

– gotický kostel Sv. Bartoloměje z roku 1397. Dřevěná střecha a zvonice, v interiéru cenné nástěnné malby. Kostel je přístupný dřevěným krytým mostem.

Kunětická Hora

Sopečná vyvřelina je předurčenou dominantou rovinatého kraje mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Tento zdaleka viditelný kopec je navíc vyzdoben stejnojmenným hradem.

Pardubice

Pardubice jsou městem natolik zajímavým, že si netroufám je sám popisovat a raději Vás odkážu na oficiální stránky města. Za čas Vaší dovolené určitě stojí zámek, historická část Pardubic jež tvoří městkou památkovou rezervaci, výlet lodí Arnošt z Pardubic po Labi např. pod Kunětickou Horu, galerie, divadla, hokej, dostihy, plochodrážní závody, …

Další zajímavá místa

K dalším zajímavým místům která však prozatím na těchto stránkách blíže nestihnu popsat patří krásné město Hradec Králové, zříceniny hradů Žumberk, Lichnice, Svojšice a Rabštejn, města Heřmanův Městec (zajímavý hřbitov) a Nasavrky, malebné městečko Luže se zřícenínou hradu Košumberk, zámek v Nových Hradech, … a další už neprozradím protože by jste to stejně nestihli. Přijeďte se podívat.

Ke krajinným a přírodním zajímavostem nejbližší okolí patří Kochánovické rybníky, rybníky ve Slavické oboře, krásné hluboké údolí řeky Chrudimky je součástí přírodní rezervace Strádovské peklo a přírodní památka Krkanka. Dalším zajímavým místem je údolí Doubravy.

Z technickým památek a zajímavostí budu jmenovat alespoň Opatovický kanál, vodní nádrže Práčov a Křižanovice a také Seč I a II.